Opinie na temat zapachów męskich
Blog > Komentarze do wpisu

EAU D ITALIE - BOIS D OMBRIE

EAU D'ITALIE to cykl kompozycji autorstwa Bertranda Duchaufoura (pracującego obecnie m.in. dla L'ARTISANA)  poświęconych wybranym regionom Italii, a stworzonych specjalnie dla hotelu LE SIRENUSE znajdującego się w mieście POSITANO na południe od NEAPOLU.

Na ten moment cykl tworzą:

EAU D'ITALIE - jako tytułowa kompozycja cyklu - mająca być olfaktoryczną metaforą hotelu LE SIRENUSE , dalej mamy inspirowane Wenecją BAUME DU DOGE, rzymska MAGNOLIA ROMANA, PAESTUM ROSE - z inspiracji antycznym Pesto w mieście Capaccio, SIENNE L'HIVER - czyli Siena w zimie oraz BOIS D'OMBRIE (BO) - czyli lasy Umbrii. W tego ostatniego się dziś wwąchamy.

Na oficjalnej stronie Eau D'Italie znajdziemy krótki opis BO: zapach głeboko drzewny, z aromatami koniaku, skóry, korzenia irysa i wetiweru. W innym miejscu znajdujemy notkę, że jest to woń umbryjskiego lasu w deszczowy dzień.

Umbria to region znany we Włoszech ze swego gęstego zalesienia. Nazywana jest "zielonym sercem Italii". Jako jeden z niewielu regionów Włoch, nie ma dostępu do żadnego morza. Nie wyczujemy tu więc nut morskich, ozonowych, lekkich i zwiewnych. Co to to nie. Ale czy czujemy tu nuty drzewne?? Być może, jednak... Ja mam z tym zapachem jeden "kłopot". Dla mnie dzieło Duchaufoura ma nieodparcie kulinarny charakter. Ja czuję to aromaty przypraw, papryki, pomidorów. Coś jak aromat serka fromage o smaku paprykowo-pomidorowym(!) (zastanawia mnie ta dzika marchew w opisie nut, jaki znalazłem w serwisie Fragrantica.com...). Autentycznie takie mam skojarzenia i nie mogę się ich wyzbyć. Ta kulinarna nuta jest przewodnią i czuję ją niemal przez cały czas życia zapachu na skórze. Nie przeszkadza mi to jednak, aczkolwiek "zagłusza" rzekomy drzewny charakter zapachu. Nie miałem póki co okazji zażyć leśnego powietrza Umbrii, więc trudno mi się odnieść do źródła inspiracji. Chyba, że autor tak zapamiętał Umbrię - przez pryzmat tamtejszej kuchni! W jego DZONKGHA czy TIMBUKTU też wyczuwam aromaty kuchenno-przyprawowe bardziej niż jakiekolwiek inne...A obie kompozycje stworzone dla L'Artisana miały być przecież w założeniu inspirowane podróżami Bertranda po świecie. Nie wykluczone, że ten wybitny artysta w ten specyficzny, smakowo-zapachowy sposób zapamiętuje miejsca, które odwiedził, a następnie przenosi swe wspomnienia w tworzony zapach. Nie byłoby w tym zresztą nic dziwnego. Oba zmysły: smaku i węchu sa przecież ze sobą nierozerwalnie związane. Czasem coś pachnie przecież tak intensywnie, że możemy poczuć tego smak. I na odwrót - degustując np. wyborne czerwone wino gronowe poczujemy je nie tylko na kubkach smakowych, bowiem jego bukiet podrażni nam rozkosznie nozdrza.

Tak czy inaczej po ok. 4 godzinach od aplikacji aromat ostrej papryczki na dobre zasadza się w mym nosie i jest tak sugestywny, że chwilami mam wrażenie, jakbym dopiero co zjadł jakąś dobrze przyprawioną potrawę z dodatkiem świeżej, ostrej papryki. Wręcz czuję lekkie pieczenie w gardle! Coś mi się zdaję, że należy uważać z dozowaniem BO, bowiem na początku jest znacznie bardziej subtelny, a swe prawdziwe paprykowe oblicze pokazuje dopiero po kilku godzinach. Przy okazji dodam, że trwałość jest bardzo dobra (8-10 godzin).

Analizując BOIS D'OMBRIE dodać wypada, że poza ewidentnie dominującym akordem warzywno-przyprawowym (z naciskiem na ostrą paprykę, ale nie suszoną, tylko świeżo rozciętą), gdzieś w tle majaczą nutki alkoholowe - brandy, whisky. Skojarzeń smakowych więc ciąg dlaszy. Całość jest naprawdę oryginalna, wyjątkowa i warta przetestowania. Choć rzecz jasna nie każdy chce pachnieć, jakby wyszedł z kuchni, w której akurat przygotowuje się Chili con carne!

Nuty: whisky, koniak, koreański tatarak, dzika marchew, żywica copahu, opoponaks, paczula, mirra, kłącze irysa, wetiwer, egzotyczne drewno, tytoń, skóra


środa, 09 września 2009, fqjcior

Polecane wpisy

  • Zmiana platformy bloggerskiej

    Jak w tytule. Kolejne wpisy będą już publikowane pod nowym adresem http://perfumowyblog.wordpress.com/ . Mam też ambitny cel przenieść tam wszystkie tutejsze w

  • Garść męsko pachnących newsów: lato-jesień 2010

    We wrześniu na półki perfumerii trafi nowy zapach KENZO dla mężczyzn - POUR HOMME EAU DE TOILETTE BOISEE. Nie będę ukrywał, że ta wiadomość zelektryzowała mnie,

  • SISLEY - EAU DE CAMPAGNE

    Czas upływa nieubłaganie i nim się obejrzałem jednemu ze sztandarowych (i jednemu z pierwszych) dzieł Jean-Claude'a Elleny stuknęły 34 lata! EAU DE CAMPAGNE stw

Komentarze
Gość: marek, *.aster.pl
2009/09/10 19:32:52
Dobra robota, życzę wytrwałości w pasji,

M.